ALKOL INTOKSIKASYONU UYGULAMA TEKNIKLERI VE ANTIOKSIDASYON .


112 views
Uploaded on:
Category: General / Misc
Description
Etil Alkol
Transcripts
Slide 1

ALKOL İNTOKSİKASYONU UYGULAMA TEKNİKLERİ VE ANTİOKSİDASYON Tacettin Güçer

Slide 2

Etil Alkolün Lokal ve Sistemik Etkileri 1-Lokal etkileri: - Dessikandır( su çeker ) . - Bakteriostatiktir( bakteri duvarını da kurutarak kısa bir süre için). Deri florasında % 25 lik bir azalmaya yol açar - Açık yarada %70 lik alkol % 50 nekroz yapar. 2-Sistemik etkileri: Direk mideden emilen 3 maddeden biri olarak; - ADH yı inhibe ederek diürezi artırır.( sistemik detox mekanizması) - Dermal pleksusta vazodilatasyon ile evaporasyon ve insensibl misfortune u artırır. - 1 gram alkol 7 kcal enerji verir ve metabolizmasında miktarının 7 misli su harcanır.

Slide 3

Antioksidanlar ve Fermantasyon-Stabil Tipleri Bütün meyve ve tohum çevresi oluşumları, kural olarak oksidasyona açık olan tohum DNA sını korumak için antioksidan moleküller ihtiva ederler. Bu bitkilerin yaşam şansını artırmak için gereklidir. Kompleks canlılarda ise bir yan etki olarak hücrenin enerji elde etme prosesleri sırasında ortaya çıkan serbest radikallerin faaaliyetlerini de engellerler.

Slide 4

Antioksidanlar Iki grupturlar: - Flavonoidler: flavanols, Proantosiyanidin flavonols quercetin and anthocyanins (kırmızı üzüm kabuğunda ve kırmızı şarapta) ,, quercetin and rutin, - Non flavonoidler: ( Üzüm çekirdeğinde ) lhydroxycinnamic acids-( ascoumaric corrosive, caffeic corrosive, ferulic corrosive) , benzoic acids ( gallic corrosive, ) hydrolyzable tannins and stilbenes (Resveratrol . )

Slide 5

Genel Önlemler: Içki öncesi * Içinde B ve C vitaminleri içeren meyvalar yiyin. Eğer gece geç bir yere gidiyorsanız. Dışarı çıkmadan önce blah içerken bir şeyler atıştırın. Fruktozlar alkol ü uygun hızla absorbe etmenizi sağlayacaktır. * B ve C vitaminleri alın, içki içerken vücudunuzun kaybettiği vitaminleri geri verecektir. Portakal, (eğer ilaç kullanmıyorsanız greyfurt ) gibi mevyalar yiyin. * Süt için. Önceden zeytinyağı filan içmeyin * Aspirin almayın. Her ne kadar asprinin iyi geleceği kanısı olsa da bu yanlış bir harekettir. * Vücudunuzu tanıyın ne tür içkilerin measure dokunduğunu keşfedin, ne tür içkilerin nasıl içilmesi gerektiği hakkında fikir sahibi olun. Içkileri karıştırmamaya dikkat edin. * Asla araba kullanmayın Içki içerken * Su için . N e tür içki içerseniz için yanında su içmeye dikkat edin . Z ira su içmek vücutta ki su kaybını ortandan kaldırıp g ece sonunda rahat olmanızı sağlayacaktır. * Atıştırın . B u yalnız vücudunuz da ki içkiyi absorbe etmez aynı zaman içkiyi yavaş içmenizi de sağlar. * Meyva suları için ( gerek içkiyle gerekse de sek olarak ) . Eğer sıkı bir içici değilseniz vo t ka portakal blah vo t ka vişne gibi meyva kokteylleri içmek yerinde olur. * Kendinizi kollayın . Asla hızlı içmeyin hızlı içmek trim midenizi fix de gecenizi mahvetmenize yol açar. Keyfinizin yerine geldiğini hissedince( rahatlama, sarhoş olup olmadığını anlamama) alkol almayı bırakıp su için . E ğer gece beklediğinizden uzun sürerse portakal suyu için. Içki sonrası * Su için . Asla kahve gibi şeyler içmeyin kahve vücuttaki su kaybını artırır. * Vitamin alın (B ve C vitaminleri) * Uyuyun Bu durumda uyumak zor olabilir . Z ira vücut ısı normalden yüksek hissedildiği için uykusuzluk olabilir. Daha çok su için ve meyva yiyin. Eğer mideniz bulanıyorsa kusmamak için kendinizi zorlamayın.

Slide 6

Alkollü Içkilerin Sınıflaması Distilasyon ile elde edilenler: - Brendi (şarap) - Viski (bira) - Votka ( buğday, çavdar patates) - Cin (arpa , mısır, ardıç tohumu) - Rom (şeker kamışı) - Tekila (Blue Agave kaktüsü) - Likörler (bilinen her tür meyve, çiçek, tohum, bitki gövdesi, yaprak versus)

Slide 7

Brendi Eski Hollandalı denizciler şarabı gemilerle taşırken sıcak hava nedeni ile bozulmalarını önlemek için kaynatmayı denemiş, ortaya çıkan yoğun ve kokulu alkolü daha çok sevmiş ve yanık şarap( brandewijn-blazed wine) anlamına gelen Brandy ismini koyarak üretmeye başlamışlardır. Fransanın Cognac bölgesindeki kireçli kötü toprakta yetişen ve şaraplarını kimsenin sevmediği üzümlerin bu şekilde kullanılması ise fransız aklının bir ürünüdür. Iyi uygulanan pazarlama teknikleri ile Cognac brendileri orijinal ismin önüne geçerek konyak adıyla anılmaya başlamıştır. Basitçe şarabın damıtılmasıyla elde edilirler ve belirli sürelerde meşe fıçılarda bekletilerek buharlaşan alkol dışı ürünlerin ( aldehitler, asitler aromatik hidrokarbonlar) fermantasyonla azaltılmaları hedeflenir ve buna göre de adlandırılırlar. Üzümden yapılan Cognac , Armagnac , Pisco , elmadan yapılan Calvados , Kirschwasser , Brandy de Jerez , erikten yapılan Damassine , Slivovitz , çeşitli meyvelerden yapılan Rakiya , Ţuică , üzümün kabuğundan yapılan Marc , Grappa , Chacha , Tsikoudia , Orujo gibi brendiler mevcuttur.

Slide 8

Brendilerde Yıllanma Terimleri A.C.: matured two years in wood. ( Iki yıllık) V.S.: "Very Special" or 3-Star, matured no less than three years in wood. (3 yıllık) V.S.O.P.: "Very Superior Old Pale" or 5-Star, matured no less than five years in wood. (5 yıllık) X.O.: "Extra Old", Napoleon or Vieille Reserve, matured no less than six years, Napoleon no less than four years. ( 6-4 yıllık) Vintage: Stored in the barrel until the time it is packaged with the name demonstrating the vintage date. ( Süresi belirtilir veya XXO yazılarak satılır) Hors d\'age: These are excessively old, making it impossible to decide the age, albeit ten years in addition to is common, and are generally of extraordinary quality. ( 16. Louis özel rezervi 200 yıla yakındır ve her şişesi satıldıkça fiyatı yükselir yarım içilmişi bile satılabilir. Bu günlerde şişesi 2000 euro civarındadır)

Slide 9

Brendi nasıl içilir? Brendi yemeklerden sonra dijestif olarak içildiği gibi yemeklerden önce de herhangi bir meşrubatla veya sodalı su ile de içilebilir. Kokteyllerde kullanılacak brendi için pahalı ve üst kalite olanını kullanmaya hiç gerek yoktur. Müşteri tarafından arzu edilmedikçe koktely reçetlerinde standart brendi kullanmak daha uygun olur. Kaliteli ve pahalı brendiler daima sade olarak servis edilmelidir. Ayrıca bunlar typical bardaklar yerine balon bardaklarla servis edilmelidir. Fransızlar daha ziyade brendilerini lale tipinde uzunca ve ağız kısmı dar bardaklarda içmeyi tercih ederler. Brendiyi iki elin ayalarının arasında oynatarak ılıtmak kafidir. Sıcak bardakla brendi servis etmek veya kızdırmak yanlış bir işlemdir. Çünkü, hararetli yükselen brendinin rayihası daha çabuk olarak uçar ve kaybolur. Üst kalite brendilere aynı zamanda likör brendi denildiği de olur, Bu likör kelimesini tatlı likörle karıştırmamak lazım. Bir Fransıza göre yemek üzerine içilen birçok dijestifler bir likördür Türk malı brendiler (kanyak, truva versus) aldehit oranı zengin olan taze brendiler olduğundan kadehe koyulduğunda el ile ısıtırken sert elma kabuğu eklenerek aldehitlerin kalsiyum ile çökelti oluşturması yöntemi ile yumuşatılır ve çok kaliteli brendilerle smidgen açısından aynı seviyeye getirilebilir. ( konuşmacının notu!)

Slide 10

Viski , Irlanda ve Iskoçya lehçelerinde "hayat suyu" anlamına gelen, genellikle tahta fıçılarda dinlendirilmiş malt içeren, tahıldan damıtılan bir tür alkollü içkidir. Şarapla aynı amaca yönelik biradan yüksek alkol ve dayanıklılık elde edilmek istenirken bulunmuştur. Hububat ( genellikle arpa veya buğday) fermantasyonu ile yapılanlara "Scotch", Amerikada daha çok mısır fermantasyonu ile yapılanlara da "Whiskey" denir Yine karmaşık bir prosese sahiptir ve ortaya çıkan ürün nadiren lezzetli olduğundan "mixed" şeklinde satılır. Eğer üretici tek bir mayalanma ürününe güveniyorsa "single malt" ( scotch) veya "single barrel" ( Bourbon) olarak satar.

Slide 11

Tarihçe: Babil ve mezopotamyada milattan 2000 yıl önce bir yandan bira içilirken bir yandan da distilasyon ile viski üretilmeye çalışılmış ve elde edilen viski tıbbi amaçlarla felç, suçiçeği ve kolik tedavilerinde –başarıyla! kullanılmıştır. Milattan 6 yüzyıl sonra irlandalı misyonerler tarafından ingiltereye götürülmüştür. Amerikan , Australya, Kanada, Finlandiya , Alman, Hint , Irlanda , Japon Iskoç , Galler viskileri bilinen viskilerdir.

Slide 12

Viski : Çeşitler Scotch: a-Singe Malts: ( Classic Malts of Scotland ) Marka Özellik Bölge 1-Oban (Tatlı) Highland 2-Glenkinchie (Bayan viskisi) Lowland 3-Cragganmore (Medium) Speyside 4-Talisker (Hafif isli) Skye 5-Dalwhinnie (Yumuşak) Highland 6-Lagavulin (Isli) Islay

Slide 13

Viski : Çeşitler Scotch: b-Blended viskiler: Bilinen en meşhur markalar bunlardır. Johnnie Walker, Chivas Regal, J&B, White Horse, Ballantines, Dimple, Bells, Buchanans, Haig, Hankey& Banister, Long John, Old Smuggler , Grants, The well known Grouse,Cutty Sark, Dewars versus

Slide 14

Viski : Çeşitler - Amerikan viskileri: Wild Turkey (102 Proof :51 derece alkol ) Burbonlar: Blended:Jack Daniels ( tenessee viskisi ) (No=7) Single barrel: Gentlemen Jack - Kanada Viskileri: Lord Calvert, Seagrams,Crown Royal

Slide 15

Viski nasıl içilir? Iskoçlar iki şeyi çıplak separate: 1-Malt viski 2-Viskiler genellikle su veya sodalı su ile karıştırılarak içilir. Iskoçlar bilhassa single malt viskileri yemekten sonra konyak yerine içerler. Ve hiçbir zaman buz

Recommended
View more...