SIVILARIN BASINCI .


68 views
Uploaded on:
Description
SIVILARIN BASINCI. Dalg?
Transcripts
Slide 1

SIVILARIN BASINCI

Slide 2

Dalgıçlar denizde neden fazla derine inemezler?

Slide 3

SIVI BASINCI NELERE BAĞLIDIR? Denizlerde, fazla derinlere dalan dalgıçların vurgun yemesinin nedeni sıvı basıncıdır

Slide 4

Şekilde verilen huninin ağzı hava kaçırmayacak şekilde balonla bağlanmış, plastik şeffaf boru U borusu şekline getirilmiştir. Huniyi yavaş suya batırdığımızda, huni P noktasında iken sıvının yüksekliği şekildeki gibidir Huni R noktasına kadar batırılırsa sıvının yüksekliğinin nasıl değişmesini bekleriz?

Slide 5

Huni R noktasına kadar batırılırsa, U borusundaki su seviyesinin yükseldiğini görürüz. Sıvı içerisindeki bir cisim üzerinde, onun yukarısında kalan sıvı sütunun ağırlığından dolayı bir basınç oluşur.

Slide 6

Leğenin içinde su yerine etil alkol olsaydı borudaki suyun seviyesinde değişme olur muydu? Neden?

Slide 7

U borusundaki su seviyesinin farklı miktarlarda yükselmesi, yoğunlukları farklı sıvılar farklı basınç oluşturur. Sıvı basıncının büyüklüğü nelere bağlıdır? Derinlik (h) Özkütle (yoğunluk) (d)

Slide 8

SIVI BASINCI KABIN ŞEKLİNE, KABIN GENİŞLİĞİNE BAĞLI MIDIR? Bir kaptaki sıvı basıncı kabın genişliğine bağlı değildir Sıvı basıncı, kabın şekline ve sıvı miktarına bağlı değildir

Slide 9

BASINÇ DERİNLİK ARASINDAKİ İLİŞKİ NASILDIR? Deney zamanI

Slide 10

Sıvı basıncı ile sıvı derinliği grafiğini aşağıda verilen boş grafiğe çiziniz.

Slide 11

Derinlik arttıkça sıvı basıncı ve suyun fışkırma miktarı (ulaştığı mesafe) artar

Slide 12

SIVILARIN BASINCI HER YÖNE İLETİLİR Mi? Içine su doldurulmuş bir balona şekildeki gibi elimizle tutup bir tarafından bastırdığımızda ne olur?

Slide 13

Sıvılar üzerlerine uygulanan basıncı her doğrultuda ve eşit büyüklükte iletir Suyun bu özelliğini Pascal bulduğu için buna Pascal prensibi denir

Slide 14

Sıvıların Basıncı Iletmesinde Gündelik Hayatta Nerelerde Kullanırız? Su cendereleri Yük silindiri ile otomobillerin taşınması

Slide 15

S IVILAR SIKIŞTIRILABİLİR Mi? A şırıngası suyla doldurulmuş ve ucuna kauçuk boru geçirilerek B şırıngasına bağlanmıştır. A şırıngasının pistonunu itersek, şırınganın içindeki suyun hareketi nasıl olur?

Recommended
View more...