South Florida Auto-Truck Merchants Affiliation.


164 views
Uploaded on:
Description
South Florida Auto-Truck Merchants Affiliation 20 th Yearly Car Recompenses Lunch get-together Richard Pastry specialist, Executive. VP Effortlessness Silensky, Executive. Facilitator Presentation of Visitors SFADA 20 th Yearly Car Grants Lunch meeting Atlantic Specialized Center Mike Hartwell, Teacher
Transcripts
Slide 1

South Florida Auto-Truck Dealers Association 20 th Annual Automotive Awards Luncheon

Slide 2

Richard Baker, Exec. VP Grace Silensky, Exec. Facilitator

Slide 3

Introduction of Guests SFADA 20 th Annual Automotive Awards Luncheon

Slide 5

Atlantic Technical Center Mike Hartwell, Instructor Collision Repair Programs Wendell Thomas & Victor Benavides, Instructors

Slide 6

Manufacturer\'s Programs

Slide 7

$10,000 of Scholarships every year

Slide 8

$5000 Tool and $500 Tuition Scholarships accessible to all understudies

Slide 10

Broward area in Weston

Slide 12

Scholarships through BCC, the most finances of any maker project, $2000 device grant Lexus included Degree is discretionary Toyota & Lexus joined have a 49% piece of the overall industry in tri-district range Starts August of every year Toyota is the unmistakable pioneer in Hybrid Technology

Slide 13

Atlantic Technical Center’s Toyota T-TEN Program was named one of the seven best in the country by Toyota

Slide 14

Atlantic Technical Center’s Toyota T-TEN Program was named the top Manufacturer Program in Florida and the second best in the country by the Automotive Industry Planning Council. For the second time in 3 years Toyota has named the ATC T-TEN project as one of its best projects Atlantic Technical Center is Florida’s biggest Technical Center

Slide 15

Manufacturer\'s Programs AS or AAS Degree (six scholarly courses) Factory preparing accreditations WILL build your income! Understudy credits and numerous grants are accessible through BCC Two years, educational cost is $6500 yet you will acquire about $20,000 amid the two year system Graduates normal $30,000 a year, that’s $600 a week, which is $15 an hour the FIRST year out of the project!

Slide 16

More Information about Corporate Programs Fill out the structure situated in your instructor’s organizer and/or Talk to an agent after the Luncheon

Slide 17

INVOCATION Brian Carlton

Slide 19

Guest Speaker Ms. Tera Faso Curriculum Facilitator Academy Programs

Slide 20

Keynote Speaker Mr. Eddie Accardi President Eddie Accardi Motors

Slide 21

SCHOLARSHIPS

Slide 22

SIMMONS SCHOLARSHIP Bobbie Ashbee Dianne Wells Sheridan Technical Center Marc Emile $400 Carlos DeOro $400 Chris Larsen $400 Fadel Fahs $400 Peter Schneck $200 Steven Smith $200 Yong Pak $200 Jarad Weihl $200

Slide 23

Atlantic Technical Center Danielle Ciago , Toyota T-TEN Program $1000 JAMES CRANEY Scholarship Recipients Abu Washington , Toyota T-TEN Program $1000

Slide 24

RECOGNITIONS

Slide 25

Miramar High EV Project Lowell Simmons, Instructor

Slide 26

Miramar High EV Project Featured on the Discovery Channel and the Science Channel National Records Set Fastest Quarter Mile - 14.55 Seconds at 93 mph - Lowell Simmons 1 st Place for Distance – Khristopher Vinson 2 nd Place for Precision Driving – Khristopher Vinson 2 nd Place for Technical Innovation, Workmanship and Appearance Zachary Evans, Loussin Burns, Tyrone Johnson, Steve Persaud, Jeff Lorenzo Featured at Earth Day Celebrations May 14, 2006 Another National Record Attempt at the First High Voltage Nationals, Route 66 Joliette, Illinois

Slide 28

Related Technical Math-HS Atlantic Technical Center Stefan Anderson Alexis Aragones Andres Rodriguez Mark Roloff Robert Yepez Avinash Mohanlall

Slide 29

Chapter Display - HS Atlantic Technical Center 3 rd Place Steve Gonzales

Slide 30

Sheridan Technical Center Chapter Display –PS Regional 2 nd Place Justin Chuven, Yoamel Zequeira 1 st Place Carlos DeOro, Stephanie Diaz, Denny McGee, Eric Nieves, Ivan Pellegrino

Slide 31

Sheridan Technical Center Chapter Display –PS State 1 st Place Carlos DeOro, Stephanie Diaz, Denny McGee, Eric Nieves, Daniel McHenney, Rico Thomas, Ivan Pellegrino

Slide 32

Chapter Business - PS Sheridan Technical Center 1 st Place Yoamel Zequeira

Slide 33

Knowledge Bowl HS 3 rd Place Atlantic Technical Center Alex Bartolotta, Mohamed Dabo, Silvo DeMartins, Christopher Soto, Amir Stephens 2 nd Place Piper HS Patrick DelaCruz, Lauren Depelisi, Jason Gluth, Jesse Reese, Scott Stiefeld

Slide 34

Knowledge Bowl HS 1 st Place Atlantic Technical Center Desarro Henry Michael LaCalamita Michael Quirola Toby Shelton James Thayer

Slide 35

Knowledge Bowl PS Regional 1 st Place Sheridan Technical Center Justin Chuven, Carlos DeOro, Dan McHenney, Eric Nieves, Ivan Pellegrino, Rico Thomas

Slide 36

Knowledge Bowl PS State third Place Sheridan Technical Center Justin Chuven, Carlos DeOro, Dan McHenney, Eric Nieves, Ivan Pellegrino, Yaomel Zequeira

Slide 37

Job Interview –HS 2 nd Place Atlantic Technical Center Ashley Claridy

Slide 38

Job Interview –PS Regional and State Sheridan Technical Center (ASEP) second Place Stephanie Diaz first Place Denny Mcgee

Slide 39

Job Skills Demo “A” Piper HS 3 rd Place Kyle Branston 2 nd Place Christopher Cangemi

Slide 40

Extemporaneous Speaking – PS Regional Atlantic Technical Center (T-TEN) 1 st Place Jonathan Loray

Slide 41

Extemporaneous Speaking – PS State Atlantic Technical Center (T-TEN) second Place Jonathan Loray

Slide 42

Extemporaneous Speaking - HS Piper HS second Place Kelvin Cleary

Slide 43

Promotional Bulletin Board - PS Atlantic Technical Center (T-TEN) Patrick Smalling James Fellenz Jonathan Loray

Slide 44

Promotional Bulletin Board - PS Atlantic Technical Center (T-TEN) 1 st Place Jonathan Loray

Slide 45

Spelling – HS Regional and State Piper HS 1 st Place Melissa Rigas

Slide 46

Automotive Service Technology-HS Piper HS 4 th Place Matt Kay third Place Mike Joseph second Place Aaron Sautman

Slide 47

Automotive Service Technology-PS Regional Sheridan Technical Center (ASEP) third Place Jeremy Lynch 2 nd Place Yoamel Zequeira 1 st Place Ivan Pellegrino

Slide 48

Automotive Service Technology-PS State Sheridan Technical Center (ASEP) third Place Yoamel Zequeira 2 nd Place Ivan Pellegrino

Slide 49

Auto Body - HS Sheridan Technical Center 3 rd Place Nicholas Birtley

Slide 50

Ford/AAA Regional Testing at Sheridan Technical Center - Six Schools Participated - Jim Anderson, ASSET Instructor, administering test

Slide 51

Ford-AAA COMPETITORS Atlantic Technical Center Terry Butler Instructor Toby Shelton Michael Quirola Desarro Henry Mark Roloff Steve Gonzalez Javier Velez

Slide 52

Ford-AAA COMPETITORS Cooper City High School Dan Sorrentino Instructor Kevin Taber Thomas Deck Justin Lucy Daniel Milanes Paul Nacknouck Michael Neff Andrew Respol Daniel Morley

Slide 53

Ford-AAA COMPETITORS Miramar High School Lowell Simmons Instructor Dharshanan Persaud Louissan Burns Zachary Evans Jeffrey Lorenzo Khristopher Vinson Jesse Lewis

Slide 54

Ford-AAA COMPETITORS Piper High School Harold Thomas Instructor Matthew Kay Aaron Sautman Mike Joseph Kyle Branston Chris Cangemi Luke Corricelli Peter Hogge

Slide 55

Ford-AAA COMPETITORS Plantation High School Jerry Klein Instructor Thomas Clark Chadrick Ram Joel Pollard Gregory Nicholls Andrew Bowman Travis Perry Noel Hernandez

Slide 56

Ford-AAA COMPETITORS Sheridan Technical Center Jake Kisor Instructor Ryan Downs David Chapels Chris Caponigro Jon Lipman Ariel Musa Chris Jones Ahmed Youmer Kwan Lun

Slide 57

Ford/AAA Auto Skills Contest Three of the Ten State Finalists were from Broward County!

Slide 58

Cooper City High Paul Nacknouck Michael Neff Ford/AAA Auto Skills Contest Plantation High Noel Hernandez Chadrick Ram Good Luck at State! Sheridan Technical Center David Chapels Ryan Downs

Slide 59

South Florida Auto Dealers Awards

Slide 60

SFADA/GNYADA WRITTEN EXAM COMPETITORS Atlantic Technical Center Terry Butler Instructor Stephen Gonzales Daniel Jessen Toby Shelton Henry Desarro Javier Velez

Slide 61

SFADA/GNYADA WRITTEN EXAM COMPETITORS Boyd Anderson High School Luis Hoyos Instructor Jeremy Harris Anthony Torebka Young Haley

Slide 62

SFADA/GNYADA WRITTEN EXAM COMPETITORS Cooper City High School Dan Sorrentino Instructor Thomas Deck Justin Lucy Daniel Milanes Paul Nacknouck Kevin Taber Daniel Morley

Slide 63

SFADA/GNYADA WRITTEN EXAM COMPETITORS Miramar High School Lowell Simmons Instructor Wilton Dejesus Zachary Evans Tyrone Johnson Jeff Lorenzo Steve Persaud Khristopher Vinson

Slide 64

SFADA/GNYADA WRITTEN EXAM COMPETITORS Piper High School Harold Thomas Instructor Reza Afsarmaneshtehra Kyle Branston Chris Cangemi Mike Joseph Mathew Kay Aaron Sautman

Slide 65

SFADA/GNYADA WRITTEN EXAM COMPETITORS Plantation High School Jerry Klein Instructor Chadrick Ram Noel Hernandez Travis Perry

Slide 66

SFADA/GNYADA WRITTEN EXAM COMPETITORS Stranahan High School Sam Franco Instructor Jamar Watson John Paul

Slide 67

GNYADA Regional Finalists Plantation High School Jerry Klein, Instructor Chadrick Ram Noel Hernandez third Place

Slide 68

G NYADA Regional Finalists City Cooper High School Dan Sorrentino, Instructor Daniel Milanes Paul Nacknouck second Place

Slide 69

Top High School Scores ASE reproduced affirmation exam

Slide 70

Highest Score Automotive Technology Atlantic Technical High Daniel Jessen

Slide 71

Highest Score Automotive Technology Boyd Anderson High Jeremy Harris

Slide 72

Highest Score Automotive Technology Cooper City High School Daniel Milanes

Slide 73

Highest Score Automotive Technology Miramar High School Khristopher Vinson

Slide 74

Highest Score Automotive Technology Piper High School Aaron Sautman

Slide 75

Highest Score Automotive Technology Plantation High School Chadrick Ram

Slide 76

Highe

Recommended
View more...