Kryzys ekonomiczny i wojna rosyjsko-japońska w latach 1900-1905


W latach 1900-1903 Polska doś
- Uploaded on | 0 Views
-
drago
About Kryzys ekonomiczny i wojna rosyjsko-japońska w latach 1900-1905
PowerPoint presentation about 'Kryzys ekonomiczny i wojna rosyjsko-japońska w latach 1900-1905'. This presentation describes the topic on W latach 1900-1903 Polska doś. The key topics included in this slideshow are . Download this presentation absolutely free.
Presentation Transcript
Slide2Trwający w latach 1900-1903 kryzys ekonomiczny cechował drastyczny wzrost bezrobocia, ruinę wielu małych przedsiębiorstw oraz nieurodzaj na wsi. Dochodziło do licznych manifestacji i strajków robotniczych a znaczenie partii lewicowych poważnie wzrosło. Sytuację w Rosji zaostrzyła wojna rosyjsko-japońska lat 1904-1905 . Zamiast spodziewanego zwycięstwa, wojna rosyjsko- japońska przyniosła Rosji pasmo klęsk i upokorzeń. Wzrastały też trudności gospodarcze, wyrażające się m.in. 20-40% wzrostem cen . Wśród szerokich mas społeczeństwa rosyjskiego nasilał się sprzeciw wobec przestarzałego i niesprawiedliwego ustroju Rosji. Również burżuazja i bardziej światła część arystokracji opowiadała się za pewnymi przemianami, usprawniającymi funkcjonowanie państwa .
Slide39 stycznia/22 stycznia1905 przed Pałacem Zimowym w Petersburgu miała miejsce pokojowa demonstracja robotników (pod przewodnictwem agenta prowokatora Ochrany Gieorgija Gapona ), zmasakrowana przez policję, zabitych i rannych było ponad 1000 osób, w tym kobiety i dzieci. Krwawa niedziela pociągnęła za sobą falę niezadowolenia wielu grup społecznych w Rosji.
Slide4Robotnicy – przyczyny ekonomiczne i przeciwko wyzyskowi przez pracodawców. Chłopi – przyczyny ekonomiczne. Burżuazja i liberalna inteligencja – domagała się zmian politycznych w kierunku monarchii konstytucyjnej. Podbite narody - w tych przypadkach na pierwsze miejsce wysuwała się kwestia narodowa
Slide5Partie lewicowe: - Socjaliści-Rewolucjoniści (eserowcy) Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Rosji (dzieląca się na bolszewików , kierowanych przez Włodzimierza Lenina , oraz mienszewików ), opowiadały się za przekształceniem Rosji w republikę i reformami własnościowymi . Konstytucyjni Demokraci „kadeci” (wywodzący się z burżuazji liberałowie) opowiadali się za monarchią konstytucyjną z parlamentem oraz wolnością sumienia i zrzeszenia .
Slide61.Wskaż elementy propagandowe rysunku. 2. Do jakich grup społecznych odowływali się eserowcy?
Slide7Na wieść o "krwawej niedzieli", strajki rozlały się na całą Rosję i wkrótce liczba ich uczestników sięgnęła niemal pół miliona . Zamieszki na wsi , gdzie dochodziło do licznych wystąpień chłopów domagających się reformy rolnej . Nastroje rewolucyjne dotarły także do armii i floty, będących głównymi podporami reżimu carskiego. W czerwcu 1905 roku doszło do buntu marynarzy na pancerniku "Kniaź Potiomkin Taurydzki" . 19 (6) sierpnia 1905 roku car Mikołaj II zapowiedział utworzenie dumy (parlamentu). Na początku października 1905 roku wybuchł w Rosji strajk powszechny. Stanęły fabryki, koleje i poczta. W istniejącej sytuacji, Mikołaj II zgodził się na częściowy kompromis i 30 (17) października 1905 roku zapowiedział przyznanie swobód obywatelskich (wolność słowa i zgromadzeń) i utworzenie dumy ustawodawczej (parlamentu) . U schyłku 1905 roku władze carskie podjęły działania służące sterroryzowaniu ludności. Podjęta przez bolszewików próba powstania robotniczego w Moskwie w grudniu 1905 roku została po 8 dniach krwawo stłumiona , kończąc zbrojną fazę rewolucji 1905 roku.
Slide8W marcu 1906 roku odbyły się wybory do I Dumy Państwowej , zbojkotowane przez SDPRR i częściowo przez eserowców . Duma została rozwiązana jako zbyt samodzielna. Przed powołaniem II Dumy władze rozpętały kampanię terroru. Tym razem jednak lewica nie zbojkotowała wyborów, które zakończyły się porażką caratu. Z tego powodu, II Duma przetrwała zaledwie 3 miesiące (5 marzec - 16 czerwiec 1907) nim została rozwiązana. Otwarta 29 listopada 1907 roku III Duma została powołana według jeszcze bardziej niedemokratycznych reguł. Dopiero dzięki temu carat zapewnił sobie w nowym parlamencie większość . Oznaczało to koniec rewolucji.
Slide9W wyniku rewolucji powołano Dumę Państwową, która mimo posiadania wyłącznie funkcji doradczych pojawiła się w rządzie z premierem. Wiele partii politycznych zalegalizowano. Życie polityczne się liberalizowało, czego wynikiem było złagodzenie rusyfikacji. Autonomię dostało m.in. Wielkie Księstwo Finlandii.
Slide10Liga Narodowa spodziewała się, że osłabiony carat pójdzie na ustępstwa wobec Polaków, niepodległość zaś uznawała za nierealną. Gotowa była współpracować z Rosją w zamian za przywrócenie języka polskiego w szkołach i administracji oraz perspektywę autonomii. Polska Partia Socjalistyczna (wraz z Organizacją Bojową ) opowiadała się za poparciem stronnictw rosyjskich przeciwnych caratowi. Celem PPS stawała się walka o niepodległość, metodą powstanie. SDKPiL dążyła wyłącznie do rewolucji nie formułując żadnych celów narodowych.
Slide111 3 listopada 1904 roku Polska Partia Socjalistyczna zorganizowała w Warszawie manifestację przeciwko mobilizacji i za niepodległością Polski. Manifestacja zakończyła się wymianą strzałów między członkami Organizacji Bojowej PPS a policją. W Warszawie w styczniu 1905 w starciach demonstrantów z wojskiem zginęło około stu osób. Śmiercią 32 osób zakończyła się warszawska demonstracja pierwszomajowa. Zamach bombowy na XII Cyrkuł policji na Pradze – 26 marca 1905 (Stefan Okrzeja). W Łodzi strajk włókniarzy przeobraził się w dwudniowe starcia ( 22-24 czerwca ), w efekcie których zginęło i zostało rannych około dwóch tysięcy osób. W Ostrowcu proklamowano 27 grudnia 1905 Republikę Ostrowiecką. Krwawa środa – 15 sierpnia1906 , seria zamachów na 80 urzędników rosyjskich, odpowiedzialnych za represje (OB PPS) Napad na pociąg z pieniędzmi pod Rogowem – 8 listopada 1906 . (OB PPS) Akcja pod Bezdanami – 26 września 1908 ( OB PPS)
Slide12Starcia na PlacuGrzybowskim Akcja pod Rogowem
Slide13Pocztówkapropagandowa PPS Pocztówka propagandowa PPS
Slide14Umasowienie partii politycznych.
Slide15Rozłamy w głównych ruchach politycznych: PPS dzieli się na PPS – Lewicę i PPS – Frakcję Rewolucyjną. Prorosyjskość R. Dmowskiego skutkuje tzw. „Frondą” i „ Secesją”. Pojawiła się możliwość tworzenia polskich instytucji (ruchu spółdzielczego, Polskiej Macierzy Szkolnej itp.) W wyniku przeprowadzonej przez Narodową Demokrację roku akcji składania wniosków o wprowadzenie języka polskiego do gmin, władze rosyjskie zmuszone zostały w czerwcu 1905 roku do dopuszczenia języka polskiego jako urzędowego na szczeblu gminnym.